Yaşam koçu, hedeflerinizi gerçekleştirmek için size rehberlik eden, hedefe odaklanmanızı sağlayan, motivasyonunuzu arttırmaya yardımcı olan, sizi yargılamadan dinleyerek, ulaşmak istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlayan kişilerdir.

YAŞAM KOÇUNUN PSİKOLOGDAN FARKI NEDİR?

Psikolojik problemleri olanlar psikoloğa gider ama psikolojik sorunu olmayan insanların da desteğe ihtiyacı olabilir. İşte yaşam koçu bu kişiler için vardır. Psikolog, psikolojik sorunlarınızın çözümüne yardımcı olur; koç ise ihtiyaç hissettiğiniz konuda gelişmenize, başarılı olmanıza, potansiyelinizi artırmanıza ve amacınıza ulaşmanıza yardımcı olur. Kimseye anlatamacağınız kimse ile paylaşamayacağınız konularınızı yaşam koçuna anlatabilirsiniz.

Artan nüfuza rağmen giderek yalnızlaşan bir dünya içerisindeyiz. Kimsenin, başka birinin derdine, üzüntüsüne ayıracak zamanının ya da isteğinin olmaması sonucunda yaşam koçluğu mesleği ortaya çıkmıştır. Koçluk aslında profesyonel olarak iletişim kurma mesleğidir. Koç; yargılamadan, eleştirmeden dinleyen ve sizi derinlemesine anlayan kişidir.

Yaşam Koçu bir insanın gelişmesine, yeni bir beceri edinmesine, mevcut bir problemi çözmesine yardımcı olur. Kişinin sahip olduğu tüm özelliklerin farkına varmasına ve onları kullanmasına yardımcı olur. Yaşam koçu danışanını eleştirmeden, yargılamadan problemini çözüp istediği hedefe ulaştırana kadar onun yanındadır, ona yardımcı olur.

Kübra Demirbağ
Holistik Yaşam Koçu, Psikolojik Danışma ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Diğer makaleler

Kendinize hak ettiğiniz hayatı verin.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Bize ulaşmaktan çekinmeyin.

[email protected]

Bir mail uzağınızdayız.