Geceleri istem dışı altına idrar kaçırma çocuklarda görülebilen bir durumdur. Ancak beş yaşına gelen bir çocuk hala geceleri altına idrar kaçırıyor ise buna enürezis noktürna denilir ve bu çocukların tıbbi tedavi alması gerekir. Erkek çocuklarında kız çocuklara göre iki kat daha fazla görülür. Çocuklarda gece altını ıslatmaları toplumda bilinenin aksine psikolojik değildir. Bu çocukların %98’in de anatomik bir sorun da tespit edilemez. Çocuklardaki bu sorunun en büyük sebebi genetiktir. Yani bu çocukların anne veya baba tarafında ya da her iki tarafta çocukluk dönemlerinde idrar kaçırma hikayesi genellikle vardır. Hastalığın tedavisi yapılmaz ise çocuğun yaşı ilerledikçe psikolojik yapısı bozulur, sosyal yaşamdan uzaklaşır ve içine kapanmaya başlar. Çocukların bu süreci sıkıntısız atlatabilmeleri için anne babaların sabırlı olmaları gerekir.

 

Altını ıslatma hastalığı olan çocukları olan bazı aileler çeşitli sebeplerle çocuklarının tıbbi tedavi almalarını istemezler. Kendilerinde de küçükken bu hastalığın olduğunu ama hiçbir tedavi almadıklarını ve iyileştiklerini söylerler. Bu çocuklar  tedavi almasalar bile geceleri altına kaçırma bir süre sonra kesilecektir. Ancak bu sürenin ne kadar olduğunu önceden kestirmek mümkün değildir. Doktor veya aile tarafından bu süre bilinemez. Ailedeki bir büyüğün, küçükken geceleri idrar kaçırmasının kesildiği yaşta kesileceğini beklemek doğru değildir. Çoğu çocukta 10 yaşın altında kesilse bile 20 li yaşlara kadar uzayan vakalar da mevcuttur. Bu yüzden enürezis noktürnalı çocukların sosyal yaşama dönmesi, psikolojilerinin bozulmaması ve ev ortamındaki hijyenin sağlanması için bir an önce tedaviye başlanması gerekir.

 

Geceleri altını ıslatan çocukların anne ve baba neler yapmalı, neler yapmamalıdır:

 

1-Bu çocuklar geceleri idrar kaçırmayı bilinçli yapmazlar, idrar kaçırmayı engellemek ellerinde değildir. Bu yüzden çocuklarınızı yargılamayınız, kötü davranmayınız ve kesinlikle ceza vermeyiniz.

 

2-Gece yatarken çocuğunuzun altını bağlamayınız. Bu aileyi mutlu edebilir ancak çocuğu mutsuz eder, psikolojisini bozar. Ailelerin alt bağlama işini alışkanlık haline getirmeleri yerine çocukları için tıbbi tedavi almaları gerekir.

 

3-Geceleri çocuklarınızı çiş yaptırmak için uyandırmayınız. Çünkü her gece başkası tarafından uyandırılacağını bilerek uyumaya çalışmak da çocuklarınızın kalitesiz bir uyku uyumasına sebep olur ve çocuğun psikolojisini bozar.

 

4-Akşamları yatmadan dört saat önce sıvı kısıtlaması yapılabilir. Ancak bu kısıtlama çocuğu susuz bırakmak değil de akşam keyif için içilen meyve suyu, süt, çay, gazoz, limonata, kavun karpuz gibi çok sıvı içeren meyvelerin yatmadan dört saat önce kesilmesi şeklinde olmalıdır. Ancak bu dört saat içinde çocuk susarsa su verilmelidir.

 

5-Bu çocukların psikolojik sorunları yoktur. Geceleri altına kaçıran çocukların psikolojik sorunlu oldukları düşüncesi toplumda yanlış bilinen bir konudur. Ancak tedavi olmazlarsa ve ailenin yanlış tutumlarına maruz kalırlarsa daha önce de belirttiğim gibi psikolojileri bozulabilir. Yani aslında bu hastalıkta psikolojik sorun sebep değil sonuçtur.

 

6-Kulaktan dolma tedaviler veya doktor önerisi olmadan internetten temin edeceğiniz ilaç adı altında satılan bir takım sıvı ya da tabletler çocuğunuzu iyileştirmediği gibi daha kötü olmasına sebep olabilir. Bu tür yaklaşımlardan kesinlikle uzak durun.

 

7-Bu hastalık için doktorun vereceği ilaç ya da ilaçlar çocuğu ileride kısır bırakabilir şeklinde inanışlar mevcuttur. Bu maalesef toplumumuzda yanlış bilinen bilgilerden birisidir. Gece idrar kaçırma için verilen ilaçların kısırlığa sebep olma gibi bir yan etkileri yoktur.

 

Çocuklarda geceleri altına idrar kaçırma tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi için çocuğunuzu üroloji uzmanına veya çocuk hastalıkları uzmanına götürebilirsiniz. Doktorunuz çocuğunuza tedaviye başlamadan önce bir takım tetkikler yaptıracaktır. Bu tetkikler neticesinde altta yatan başka bir hastalık olup olmadığını tespit ederek ilaç ya da ilaçlar verecek ve periyodik aralıklarla çocuğunuzu kontrole çağıracaktır. Bu tedavilerin çocukların yaşamlarını veya ileride üreme sağlığını bozacak herhangi bir yan etkileri yoktur. Tedavi ile bu çocuklarda gece altına ıslatmalar kesilir, içine kapanıklığı düzelir, kendine güveni gelir, sosyal yaşama döner, evde ise tekrar hijyen sağlanmış ve çocukların yanında ebeveynlerin de psikolojileri düzelmiş olur.

 

KÜBRA DEMİRBAĞ
Psikolojik Danışma Uzmanı ve Holistik Yaşam Koçu

Diğer makaleler

Kendinize hak ettiğiniz hayatı verin.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Bize ulaşmaktan çekinmeyin.

[email protected]

Bir mail uzağınızdayız.