PRP (plazma reach platelet) tedavisi günümüz tıbbının birçok alanında doku hasarını düzeltip yenileme amacıyla birçok bıranşda kullanılmaktadır. Bu tedavi için hastadan kan alınır. Alınan kan prp santrifüj cihazı ile işleme tabi tutulur. İşlemde kanın trombosit hücreleri içeren kısmı ayrıştırılır. Trombosit hücrelerinin özelliği vücudumuzda nereye enjekte edilirse oradaki hasarı düzeltip o bölgeyi gençleştirmesidir. Elde edilen bu trombositten zengin sıvıya PRP sıvısı denir.

Prp sıvısını ortopedistler eklemlere, genelde de diz eklemine enjekte ederler. Cildiyeciler yüzdeki kırılıklıklara yaparlar, botoks gibi etki yapar. Saç dökülmeye başlayınca veya saç ekiminden sonra saçlı deriye enjekte edilir, saç dökülmesi durur. Plastik cerrahlar ve kadın doğumcular doğum çatlaklarına ve sellülitlere karşı kullanırlar. Kadın doğumcular aşılamadaki başarıyı artırmak için aşılamada kullanırlar. Üroloji uzmanları özellikle de androloji ile daha çok ilgilenen üroloji uzmanları ürolojide p-shot da denilen PRP tedavisini sertleşme sorunu, erken boşalma, peyroni denilen penis içerisindeki kitle nedeniyle penisin eğilmesine karşı kullanırlar. Ayrıca penis büyütme amacıyla da PRP tedavisi kullanılmaktır.

PRP hiçbir yan etkisi olmayan etkili güvenli ve kalıcı bir doku yenileme tedavisidir. PRP tedavisi tıbbın diğer alanlarında da birçok hastalıkta kullanımı yaygınlaşmakta olan bir güncel tedavi seçenegidir.

Kübra Demirbağ
Psikolojik danışma uzmanı ve
Holistik Yaşam Koçu

Diğer makaleler

Kendinize hak ettiğiniz hayatı verin.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Bize ulaşmaktan çekinmeyin.

[email protected]

Bir mail uzağınızdayız.